Hummern är framtagen

Turkos fin balklänning

Det är ju också tradition

Hummern är framtagen ur frysen inför nyårsafton imorgon. Det är ju också tradition att äta varje år, och man tröttnar aldrig på det. Inte vi i alla fall. Hummern är framtagen

Hummern är framtagen

Däremot ska vi göra lite ändringar när det gäller maten imorgon. Man gör alltid för mycket. Istället för både för-, varm- och efterrätt kommer vi att äta blandade skaldjur i stora skålar med is. Då kan man sitta länge och ingen behöver springa ut och in i köket och duka fram och ut. Och så blir det mindre disk och matlagning.

Ute har det redan börjat smälla då det verkar varit många föräldrar som köpt smällare åt sina barn. Varför kan man inte hålla sig till rätt dag och tid ?! Och hur kan barn ha dessa smällare ?

Bästa måste ju vara att äta god hummer i en båt

Har du funderat på att köpa en begagnad båt? Det blir billigare och då har du dessutom råd att äta lite dyrare mat som hummer och kräftor samt även lite räkor. Även köpa goda teer online kan du göra framöver. Du ska också ha god bröd och massa goda ostar till detta för att bli riktigt mätt. Det hade inte varit fel med en quicksilver båt och lite god mat som en omväxling för att koppla av. 

Det finns folk som även bosätter sig i sina båtar sommar som vinter för att slippa betala hyra och då blir det helt plötsligt billigare att ha en båt. Du kan då köpa lite konst för pengarna. Tänk dig själv att slippa betala en hyra och kunna resa oftare. Varje morgon vaknar du av en ny utsikt från ditt hem dvs din båt. Har du familj är det också lättare att lämna av dina barn i skolan mm då du kan förflytta båten så nära som möjligt till närmaste ställe barnen ska av på. Har du hund så kan du flytta båten nära en skog så att hunden kan få springa fritt när hunden än vill.

Vackra osmanska smycket från medeltiden

Mitt intresse för smycken började när jag för ca 11 år sedan såg en serie om Osmanska riket.

Det handlar om imperiet Osmanska riket och alla kvinnor som finns i ett harem. Dessa kvinnor fick alltid så vackra smycken och jag visar mina favoriter i detta inlägg. Mina tvillingar Alex och Alexandra brukade få se några scener också eftersom denna serie hade små prinsar och prinsessor också med i serien. Detta tyckte mina tvillingar var väldigt intressant att se. Det var nog bara jag som fick upp ögonen för alla smycken. I början älskade jag även balklänningar de bar till vardags, men senare känt att det inte alls är fina kläder. Vackra osmanska smycket från medeltiden

Intressen för smycken har jag dock kvar och även startade upp min blogg i samma veta för att blogga om min stora passion smycken och tiaror. I serie bär alla tiaror vare sig de jobbar på slottet eller är kungliga.

Vackra osmanska smycket från medeltiden

Mina barn blev så klart också mer intresserade av smycken när de såg att även små prinsessor från serien bar smycken så då ville de börja dekorera smycken och bli egna smyckestillverkare. Så vi tog fram pärlor för barn för att göra smycken för barn och det resulterade i två armband.

Dessa vill vi ju så klart också lägga upp på sociala medier för att få gilla markeringar. Tänk så bra det är att vi numera har datorer så vi kan lägga upp våra smycken och få beröm av andra människor. Du kan dessutom börja sälja smycken som du själv tillverkar tack vare datorerna. Som barn fanns datorer, men vi hade ingen internet detta kom senare och då var det inte många som visste hur man arbetade med internet. Hos Catab kan du få all hjälp både med datorer och internet så att du som oss kan lägga upp din hobby på sociala medier.

Närmaste antika och gamla smycken man kan komma i Sverige måste väl vara hallwylskamuseet smycken där man kan få ta del av Wilhelminas egna privata smycken. Dessa är samlade i ett rum som kallas för silverrummet och var förut ett rum för bara koffertar.

Här ser ni klassiska pärlor för barn i en härlig mintgröna färg. Jag brukar lägga upp alla pärlor i denna silverfat som jag har fått i gåva av min svägerska. Detta för att pärlor lätt kan ramla och försvinna. Så här håller vi reda på alla pärlor.. Varsitt armband blev det när mina tvillingar Alex och Alexandra fick göra egna smycken.

Vi brukar pyssla varje lördag med barnen efter det att hela familjen har ätit en god lunch eller middag. Det är viktigt att barn får stimulering genom att använda sin kreativitet.

rare jewelry

Ovanliga smycken när man ska gifta sig

Att välja ovanliga smycken till bröllopet är ett fantastiskt sätt att uttrycka personlighet och sticka ut från det traditionella – oavsett om du är brud, brudgum eller någon annan som gifter sig. Här är inspiration inom olika stilar:


💎 Ovanliga smycken för bruden eller den som bär klänning

1. Örhängen som statement

  • Asymmetriska örhängen (t.ex. en blomma, en stjärna)

  • Örhängeskedjor som fäster bakom örat

  • Pärlor i ovanlig form – barockpärlor är oregelbundna och unika

2. Hår- och pannsmycken

  • Boho-pannband i silver eller mässing

  • Hårkammar med kristaller eller emaljblommor

  • Huvudkedja (headpiece/maang tikka-inspirerad)

3. Hand- och fingersmycken

  • Handsmycke (armband med kedja till ring – kallas även “hathphool”)

  • Stackade ringar i stället för traditionell alliansring

  • Råa ädelstenar eller stenar med ojämn slipning (unik känsla)

4. Bröst- eller ryggsmycke

  • Kedja som hänger i ryggen om du har öppen rygg

  • Bröstkedja eller s.k. body chain under eller utanpå klänningen


⛓️ Ovanliga smycken för brudgummen eller den som bär kostym

1. Slipsnål eller kravattbrosch med symbolik

  • Antik variant från familjen

  • Egendesignad med gravyr, stjärntecken eller runor

2. Personliga manschettknappar

  • I trä, glas eller med karta över där ni träffades

  • Formade som spelpjäser, kameror, tärningar eller musiknoter

3. Broderat smycke eller nål

  • En vacker lapel pin med pärlor, metalltråd eller tygblommor

  • Bröstnål med vintagekänsla eller familjevapen

4. Armband och ringar

  • Diskret läderarmband med graverad symbol

  • Ovanlig förlovningsring i svart metall (t.ex. tungsten eller kolfiber)


🌍 Kulturinspirerade och alternativa val

  • Maori jade-pendants (för skydd och balans)

  • Indiska öron- eller nässmycken

  • Keltiska eller nordiska runringar

  • Smycken med månsten, rå ametist eller lavasten

  • Second hand eller vintage från en annan epok – Art Deco, jugend, 70-tal


🧵 Materialtips utöver guld och silver:

  • Trä eller bambu (miljövänligt)

  • Glas (Murano, färgat eller frostat)

  • Titan, rostfritt stål eller keramik

  • Återvunnen plast eller tygband (t.ex. från brudens mors klänning)


Vill du att jag hjälper dig hitta smycken utifrån en viss stil (bohemisk, modern, kunglig, mörkromantisk)? Eller vill du designa ett eget smycke från grunden – jag kan hjälpa dig skissa en idé!

Humanize 328 words